debian-installer - en to sv translation catalogue (64 entries)

note: Type: text Description
en: Welcome
sv: Välkommen

note: Type: text Description
en: Answering the questions should only take a few minutes.
sv: Svara på frågorna kommer endast att ta några minuter.

note: Type: text Description
en: Where are you?
sv: Var är du?

note: Type: text Description
en: Select a city in your country and time zone.
sv: Välj en stad i ditt land och tidszon.

note: Type: text Description
en: Selected city:
sv: Vald stad:

note: Type: text Description
en: Time zone:
sv: Tidszon:

note: Type: text Description
en: Current time:
sv: Aktuell tid:

note: Type: text Description
en: Set Time...
sv: Ställ in tid...

note: Type: text Description
en: Keyboard layout
sv: Tangentbordslayout

note: Type: text Description
en: Which layout is most similar to your keyboard?
sv: Vilken layout är mest passande för ditt tangentbord?

note: Type: text Description
en: You can type into this box to test your new keyboard layout.
sv: Du kan skriva i den här rutan för att testa din nya tangentbordslayout.

note: Type: text Description
en: Who are you?
sv: Vem är du?

note: Type: text Description
en: What is your name?
sv: Vad heter du?

note: Type: text Description
en: What name do you want to use to log in?
sv: Vilket namn vill du använda för att logga in?

note: Type: text Description
en: If more than one person will use this computer, you can set up multiple accounts after installation.
sv: Om det finns mer än en person som kommer att använda den här datorn kan du ställa in fler konton efter installation.

note: Type: text Description
en: Choose a password to keep your account safe.
sv: Välj ett lösenord för hålla ditt konto säkert.

note: Type: text Description
en: Enter the same password twice, so that it can be checked for typing errors.
sv: Skriv in samma lösenord igen, så att det kan kontrolleras för felskrivningar.

note: Type: text Description
en: What is the name of this computer?
sv: Vad är namnet på den här datorn?

note: Type: text Description
en: This name will be used if you make the computer visible to others on a network.
sv: Det här namnet kommer att användas om du gör datorn synlig för andra i ett nätverk.

note: Type: text Description
en: Select a disk
sv: Välj en disk

note: Type: text Description
en: You can have the installer automatically create space in various ways on any one of the following hard disks. Alternatively, you can partition the disks manually.
sv: Du kan låta installeraren automatiskt skapa utrymme på olika sätt på någon av följande hårddiskar. Alternativt kan du partitionera diskarna manuellt.

note: Type: text Description
en: Prepare disk space
sv: Förbered diskutrymme

note: Type: text Description
en: How do you want to partition the disk?
sv: Hur vill du partitionera disken?

note: Type: text Description
en: Prepare partitions
sv: Förbered partitioner

note: Type: text Description
en: Make sure to allocate space for a root partition ("/"), with a minimum size of 1.5 GB, and a swap partition of at least 256 MB.
sv: Tänk på att allokera utrymme för en rotpartition ("/"), med en minimal storlek på 1.5 GB, och en växlingspartition på åtminstone 256 MB.

note: Type: text Description
en: Prepare mount points
sv: Förbered monteringspunkter

note: Type: text Description
en: Select which partitions you want to use for your new installation, and where you want to mount each of them.
sv: Välj vilka partitioner du vill använda för din nya installation och var du vill montera dem.

note: Type: text Description
en: You must mount one partition on the root file system ("/"), and you must choose at least one partition for use as swap space.
sv: Du måste montera en partition för rotfilsystemet ("/"), och du måste välja åtminstone en partition att använda som växlingsutrymme.

note: Type: text Description
en: Mount Point
sv: Monteringspunkt

note: Type: text Description
en: Size
sv: Storlek

note: Type: text Description
en: You must supply a root ("/") mount point.
sv: Du måste välja en rotmonteringspunkt ("/").

note: Type: text Description
en: Ready to install
sv: Klar att installera

note: Type: title Description
en: Abort the installation?
sv: Avbryt installationen?

note: Type: text Description
en: Do you really want to abort the installation now?
sv: Vill du verkligen avbryta installationen nu?

note: Type: title Description
en: Partitioning was interrupted
sv: Partitioneringen avbröts

note: Type: text Description
en: It was not possible to partition this disk automatically. You must select another partitioning method.
sv: Det var inte möjligt att automatiskt partitionera denna disk. Du måste välja en annan partitioneringsmetod.

note: Type: text Description
en: Skip
sv: Hoppa över

note: Type: title Description
en: Installation complete
sv: Installationen slutförd

note: Type: text Description
en: Quit
sv: Avsluta

note: Type: text Description
en: Reboot the computer
sv: Starta om datorn

note: Type: text Description
en: Make sure to remove the CD when restarting the computer, otherwise it will start back up using this live CD rather than the newly-installed system.
sv: Se till att mata ut cd-skivan vid omstart av datorn, annars kommer den att starta upp med denna live-cd istället för det nyligen installerade systemet.

note: Type: title Description
en: Installing system
sv: Installerar systemet

note: Type: text Description
en: Finding the distribution to copy...
sv: Söker efter utgåvan att kopiera...

note: Type: text Description
en: Scanning files...
sv: Söker filer...

note: Type: text Description
en: Copying files...
sv: Kopierar filer...

note: Type: text Description
en: Copying files (${TIME} remaining)...
sv: Kopierar filer (${TIME} återstår)...

note: Type: text Description
en: Copying installation logs...
sv: Kopierar installationsloggfiler...

note: Type: text Description
en: Cleaning up...
sv: Rensar upp...

note: Type: text Description
en: Running ${SCRIPT}...
sv: Kör ${SCRIPT}...

note: Type: text Description
en: Configuring system locales...
sv: Konfigurerar systemlokaler...

note: Type: text Description
en: Configuring time zone...
sv: Konfigurerar tidszonen...

note: Type: text Description
en: Creating user...
sv: Skapar användare...

note: Type: text Description
en: Configuring hardware...
sv: Konfigurerar maskinvaran...

note: Type: text Description
en: Configuring network...
sv: Konfigurerar nätverket...

note: Type: text Description
en: Setting computer name...
sv: Ställer in datornamnet...

note: Type: text Description
en: Configuring boot loader...
sv: Konfigurerar starthanteraren...

note: Type: text Description
en: Removing extra packages...
sv: Tar bort extrapaketen...

note: Type: text Description
en: Checking for packages to remove...
sv: Letar efter paket att ta bort...

note: Type: text Description
en: Downloading packages (${TIME} remaining)...
sv: Hämtar paket (${TIME} återstår)...

note: Type: text Description
en: Downloading package lists (${TIME} remaining)...
sv: Hämtar paketlistor (${TIME} återstår)...

note: Type: text Description
en: Error installing ${PACKAGE}
sv: Fel vid installation av ${PACKAGE}

note: Type: text Description
en: Error removing ${PACKAGE}
sv: Fel vid hämtning av ${PACKAGE}

note: Type: title Description
en: Installing language packs
sv: Installerar språkpaket

note: Type: text Description
en: Downloading language packs (${TIME} remaining)...
sv: Hämtar språkpaket (${TIME} återstår)...
