debian-installer - en to mk translation catalogue (51 entries)

note: Type: text Description
en: Welcome
mk: Добродојдовте

note: Type: text Description
en: Answering the questions should only take a few minutes.
mk: Одговарањето на овие прашања би требало да потреае само неколку минути.

note: Type: text Description
en: Where are you?
mk: Каде сте?

note: Type: text Description
en: Select a city in your country and time zone.
mk: Одберете град во Вашата временска зона.

note: Type: text Description
en: Selected city:
mk: Избран град:

note: Type: text Description
en: Time zone:
mk: Временска зона:

note: Type: text Description
en: Current time:
mk: Тековно време:

note: Type: text Description
en: Set Time...
mk: Постави време...

note: Type: text Description
en: This name will be used if you make the computer visible to others on a network.
mk: Ова име ќе се користи ако овозможите Вашиот компјутер да биде достапен преку мрежа.

note: Type: text Description
en: Select a disk
mk: Изберете диск

note: Type: text Description
en: You can have the installer automatically create space in various ways on any one of the following hard disks. Alternatively, you can partition the disks manually.
mk: Можете да изберете инсталерот сам да ги креира потребните партиции. Партиции можете да креирате и рачно.

note: Type: text Description
en: Prepare disk space
mk: Припремам простор на дискот

note: Type: text Description
en: How do you want to partition the disk?
mk: Дали сакате да продолжите со партиционирање?

note: Type: text Description
en: Prepare partitions
mk: Припремам партиции

note: Type: text Description
en: Prepare mount points
mk: Припремам точки на монтирање

note: Type: text Description
en: Select which partitions you want to use for your new installation, and where you want to mount each of them.
mk: Изберете кои партиции сакате да ги користите за нова инсталација и каде сакате да ја монтирате секоја од нив.

note: Type: text Description
en: Mount Point
mk: Точка на монтирање:

note: Type: text Description
en: Size
mk: Големина

note: Type: text Description
en: Partition
mk: Партиција

note: Type: text Description
en: You must supply a root ("/") mount point.
mk: Мора да одредите root ("/") точка на монтирање.

note: Type: text Description
en: Ready to install
mk: Спремно за инсталација

note: Type: title Description
en: Abort the installation?
mk: Да ја прекинам инсталацијата?

note: Type: text Description
en: Do you really want to abort the installation now?
mk: Дали сакате да ја прекинете инсталацијата?

note: Type: title Description
en: Partitioning was interrupted
mk: Партиционирањето беше прекинато

note: Type: text Description
en: Skip
mk: Прескокни

note: Type: title Description
en: Installation complete
mk: Инсталацијата успешно заврши

note: Type: text Description
en: Quit
mk: Излез

note: Type: text Description
en: Reboot the computer
mk: Рестартирај го системот

note: Type: title Description
en: Installing system
mk: Го инсталирам системот

note: Type: text Description
en: Finding the distribution to copy...
mk: Ја наоѓам дистрибуцијата за копирање...

note: Type: text Description
en: Scanning files...
mk: Скенирам датотеки...

note: Type: text Description
en: Copying files...
mk: Копирам датотеки...

note: Type: text Description
en: Copying files (${TIME} remaining)...
mk: Копирам датотеки (преостанато ${TIME})...

note: Type: text Description
en: Copying installation logs...
mk: Копирам инсталациони логови...

note: Type: text Description
en: Cleaning up...
mk: Чистење...

note: Type: text Description
en: Running ${SCRIPT}...
mk: Извршувам ${SCRIPT}...

note: Type: text Description
en: Configuring system locales...
mk: Конфигурирање на системското locale...

note: Type: text Description
en: Configuring time zone...
mk: Конфигурирање на временска зона...

note: Type: text Description
en: Creating user...
mk: Креирање на корисник...

note: Type: text Description
en: Configuring hardware...
mk: Конфигурирација на хардвер...

note: Type: text Description
en: Configuring network...
mk: Конфигурирање на мрежа...

note: Type: text Description
en: Setting computer name...
mk: Поставување на име на компјутер...

note: Type: text Description
en: Configuring boot loader...
mk: Конфигурирање на подигнувач на системот...

note: Type: text Description
en: Removing extra packages...
mk: Отстранување на додатни пакети...

note: Type: text Description
en: Checking for packages to remove...
mk: Проверка на пакети за отстранување...

note: Type: text Description
en: Downloading packages (${TIME} remaining)...
mk: Преземам пакети (преостанато ${TIME})...

note: Type: text Description
en: Downloading package lists (${TIME} remaining)...
mk: Преземам листи со пакети (преостанато ${TIME})...

note: Type: text Description
en: Error installing ${PACKAGE}
mk: Грешка при инсталација на ${PACKAGE}

note: Type: text Description
en: Error removing ${PACKAGE}
mk: Грешка при отстранување на ${PACKAGE}

note: Type: title Description
en: Installing language packs
mk: Инсталирање на јазични пакети

note: Type: text Description
en: Downloading language packs (${TIME} remaining)...
mk: Преземање на јазични пакети (преостанато ${TIME})...
