debian-installer - en to hu translation catalogue (65 entries)

note: Type: text Description
en: Welcome
hu: Üdvözöljük

note: Type: text Description
en: Answering the questions should only take a few minutes.
hu: A kérdések megválaszolása csak pár percig fog tartani.

note: Type: text Description
en: Where are you?
hu: Hol tartózkodik Ön?

note: Type: text Description
en: Select a city in your country and time zone.
hu: Válasszon egy várost az időzónáján belül.

note: Type: text Description
en: Selected city:
hu: Kiválasztott város:

note: Type: text Description
en: Time zone:
hu: Időzóna:

note: Type: text Description
en: Current time:
hu: Jelenlegi idő:

note: Type: text Description
en: Set Time...
hu: Idő beállítása...

note: Type: text Description
en: Keyboard layout
hu: Billentyűzetkiosztás

note: Type: text Description
en: Which layout is most similar to your keyboard?
hu: Melyik kiosztás hasonlít legjobban a billentyűzetére?

note: Type: text Description
en: You can type into this box to test your new keyboard layout.
hu: A billentyűkiosztás tesztelése céljából írhat ebbe a szövegmezőbe.

note: Type: text Description
en: Who are you?
hu: Ki Ön?

note: Type: text Description
en: What is your name?
hu: Mi az Ön neve?

note: Type: text Description
en: What name do you want to use to log in?
hu: Milyen felhasználói nevet szeretne használni a bejelentkezéshez?

note: Type: text Description
en: If more than one person will use this computer, you can set up multiple accounts after installation.
hu: Amennyiben ezt a számítógépet többen használják, további fiókokat is létrehozhat a telepítés után.

note: Type: text Description
en: Choose a password to keep your account safe.
hu: Válasszon jelszót, hogy biztonságban lehessen felhasználói fiókja.

note: Type: text Description
en: Enter the same password twice, so that it can be checked for typing errors.
hu: Írja be ugyanazt a jelszót kétszer, hogy ellenőrizhessük, nem vétett-e gépelési hibát.

note: Type: text Description
en: What is the name of this computer?
hu: Mi a neve ennek a számítógépnek?

note: Type: text Description
en: This name will be used if you make the computer visible to others on a network.
hu: Ez a név akkor lesz használatban, ha láthatóvá teszi a számítógépet egy hálózaton.

note: Type: text Description
en: Select a disk
hu: Válasszon egy lemezt

note: Type: text Description
en: You can have the installer automatically create space in various ways on any one of the following hard disks. Alternatively, you can partition the disks manually.
hu: A telepítő különböző módokon tud automatikusan helyet csinálni a rendszernek a következő merevlemezeken. Szükség esetén kézileg is particionálhatja a lemezt.

note: Type: text Description
en: Prepare disk space
hu: Lemezhely előkészítése

note: Type: text Description
en: How do you want to partition the disk?
hu: Hogyan kívánja particionálni a lemezt?

note: Type: text Description
en: Prepare partitions
hu: Partíciók előkészítése

note: Type: text Description
en: Make sure to allocate space for a root partition ("/"), with a minimum size of 1.5 GB, and a swap partition of at least 256 MB.
hu: A gyökérpartíciónak ("/") legalább 1,5 GB-osnak, a lapozópartíciónak legalább 256 MB-osnak kell lennie.

note: Type: text Description
en: Prepare mount points
hu: Csatolási pontok előkészítése

note: Type: text Description
en: Select which partitions you want to use for your new installation, and where you want to mount each of them.
hu: Válassza ki, hogy melyik partíciókat szeretné használni az új telepítéshez, és hogy azokat hova szeretné felcsatolni.

note: Type: text Description
en: You must mount one partition on the root file system ("/"), and you must choose at least one partition for use as swap space.
hu: Egy partíciót kell kiválasztani a gyökér fájlrendszernek ("/") és legalább egyet lapozóterületnek.

note: Type: text Description
en: Mount Point
hu: Csatolási pont

note: Type: text Description
en: Size
hu: Méret

note: Type: text Description
en: Partition
hu: Partíció

note: Type: text Description
en: You must supply a root ("/") mount point.
hu: Meg kell adni egy gyökér ("/") csatolási pontot.

note: Type: text Description
en: Ready to install
hu: Készen áll a telepítésre

note: Type: title Description
en: Abort the installation?
hu: Megszakítja a telepítést?

note: Type: text Description
en: Do you really want to abort the installation now?
hu: Tényleg meg kívánja szakítani a telepítést?

note: Type: title Description
en: Partitioning was interrupted
hu: A particionálás félbe lett szakítva

note: Type: text Description
en: It was not possible to partition this disk automatically. You must select another partitioning method.
hu: Nem volt lehetséges a lemez automatikus particionálása. Válasszon egy másik particionálási módszert.

note: Type: text Description
en: Skip
hu: Kihagyás

note: Type: title Description
en: Installation complete
hu: A telepítés befejeződött

note: Type: text Description
en: Quit
hu: Kilépés

note: Type: text Description
en: Reboot the computer
hu: A gép újraindítása

note: Type: text Description
en: Make sure to remove the CD when restarting the computer, otherwise it will start back up using this live CD rather than the newly-installed system.
hu: Ügyeljen arra, hogy eltávolítsa a CD-t a számítógép újraindítása előtt, mert ellenkező esetben a rendszer ismét a live CD-ről fog elindulni a frissen telepített helyett.

note: Type: title Description
en: Installing system
hu: A rendszer telepítése

note: Type: text Description
en: Finding the distribution to copy...
hu: A másolandó disztribúció keresése...

note: Type: text Description
en: Scanning files...
hu: Fájlok feldolgozása...

note: Type: text Description
en: Copying files...
hu: Fájlok másolása...

note: Type: text Description
en: Copying files (${TIME} remaining)...
hu: Fájlok másolása (${TIME} van hátra)...

note: Type: text Description
en: Copying installation logs...
hu: Telepítési naplófájlok másolása...

note: Type: text Description
en: Cleaning up...
hu: Megtisztítás...

note: Type: text Description
en: Running ${SCRIPT}...
hu: Parancsfájl (${SCRIPT}) futtatása...

note: Type: text Description
en: Configuring system locales...
hu: A nyelvi fájlok konfigurálása...

note: Type: text Description
en: Configuring time zone...
hu: Az időzóna konfigurálása...

note: Type: text Description
en: Creating user...
hu: Felhasználó létrehozása...

note: Type: text Description
en: Configuring hardware...
hu: A hardver konfigurálása...

note: Type: text Description
en: Configuring network...
hu: Hálózat konfigurálása...

note: Type: text Description
en: Setting computer name...
hu: Gépnév beállítása...

note: Type: text Description
en: Configuring boot loader...
hu: A rendszerindító konfigurálása...

note: Type: text Description
en: Removing extra packages...
hu: Extra csomagok eltávolítása...

note: Type: text Description
en: Checking for packages to remove...
hu: Törlendő csomagok keresése...

note: Type: text Description
en: Downloading packages (${TIME} remaining)...
hu: Csomagok letöltése (${TIME} van hátra)...

note: Type: text Description
en: Downloading package lists (${TIME} remaining)...
hu: Csomaglisták letöltése (${TIME} van hátra)...

note: Type: text Description
en: Error installing ${PACKAGE}
hu: Hiba a(z) ${PACKAGE} telepítése során

note: Type: text Description
en: Error removing ${PACKAGE}
hu: Hiba a(z) ${PACKAGE} törlésekor

note: Type: title Description
en: Installing language packs
hu: Nyelvi csomagok telepítése

note: Type: text Description
en: Downloading language packs (${TIME} remaining)...
hu: Nyelvi csomagok letöltése (${TIME} van hátra)...
