debian-installer - en to fi translation catalogue (65 entries)

note: Type: text Description
en: Welcome
fi: Tervetuloa

note: Type: text Description
en: Answering the questions should only take a few minutes.
fi: Kysymyksiin vastaamisen pitäisi viedä vain muutamia minuutteja.

note: Type: text Description
en: Where are you?
fi: Mikä on sijaintisi?

note: Type: text Description
en: Select a city in your country and time zone.
fi: Valitse kaupunki maastasi sekä aikavyöhyke jolla olet.

note: Type: text Description
en: Selected city:
fi: Valittu kaupunki:

note: Type: text Description
en: Time zone:
fi: Aikavyöhyke:

note: Type: text Description
en: Current time:
fi: Aika nyt:

note: Type: text Description
en: Set Time...
fi: Aseta aika...

note: Type: text Description
en: Keyboard layout
fi: Näppäimistön asettelu

note: Type: text Description
en: Which layout is most similar to your keyboard?
fi: Mikä asettelu on lähinnä käyttämääsi näppäimistöä?

note: Type: text Description
en: You can type into this box to test your new keyboard layout.
fi: Voit kirjoittaa tähän laatikkoon kokeillaksesi uutta näppäimistöasettelua.

note: Type: text Description
en: Who are you?
fi: Kuka olet?

note: Type: text Description
en: What is your name?
fi: Mikä on nimesi?

note: Type: text Description
en: What name do you want to use to log in?
fi: Mitä nimeä haluat käyttää kirjautuaksesi koneelle?

note: Type: text Description
en: If more than one person will use this computer, you can set up multiple accounts after installation.
fi: Jos useampi kuin yksi ihminen käyttää tätä tietokonetta, voit luoda lisää käyttäjätilejä asennuksen jälkeen.

note: Type: text Description
en: Choose a password to keep your account safe.
fi: Valitse salasana pitääksesi käyttäjätilisi turvallisena.

note: Type: text Description
en: Enter the same password twice, so that it can be checked for typing errors.
fi: Syötä sama salasana kahdesti, jotta mahdolliset kirjoitusvirheet huomataan.

note: Type: text Description
en: What is the name of this computer?
fi: Mikä on tämän tietokoneen nimi?

note: Type: text Description
en: This name will be used if you make the computer visible to others on a network.
fi: Nimeä käytetään jos asetat tietokoneesi muiden näkyville verkossa.

note: Type: text Description
en: Select a disk
fi: Valitse levy

note: Type: text Description
en: You can have the installer automatically create space in various ways on any one of the following hard disks. Alternatively, you can partition the disks manually.
fi: Voit antaa asentimen luoda vapaata tilaa eri tavoilla automaattisesti mille tahansa seuraavista kovalevyistä. Voit myös osioida levyt käsin.

note: Type: text Description
en: Prepare disk space
fi: Levytilan valmistelu

note: Type: text Description
en: How do you want to partition the disk?
fi: Kuinka haluta osioida levyn?

note: Type: text Description
en: Prepare partitions
fi: Valmistele osiot

note: Type: text Description
en: Make sure to allocate space for a root partition ("/"), with a minimum size of 1.5 GB, and a swap partition of at least 256 MB.
fi: Varmista juuriosiolle ("/") ainakin 1,5Gt tilaa, ja sivutusosiolle ainakin 256Mt.

note: Type: text Description
en: Prepare mount points
fi: Liitoskohtien valmistelu

note: Type: text Description
en: Select which partitions you want to use for your new installation, and where you want to mount each of them.
fi: Valitse osiot, ja niiden liitoskohdat, joita haluat käyttää uudessa järjestelmässäsi.

note: Type: text Description
en: You must mount one partition on the root file system ("/"), and you must choose at least one partition for use as swap space.
fi: Sinun täytyy liittää ainakin yksi osio juuritiedostojärjestelmäksi ("/"), ja sinun täytyy valita ainakin yksi osio sivutusosioksi.

note: Type: text Description
en: Mount Point
fi: Liitoskohta

note: Type: text Description
en: Size
fi: Koko

note: Type: text Description
en: Partition
fi: Osio

note: Type: text Description
en: You must supply a root ("/") mount point.
fi: Sinun täytyy valita juuriliitoskohta ("/")

note: Type: text Description
en: Ready to install
fi: Valmiina asennukseen

note: Type: title Description
en: Abort the installation?
fi: Keskeytä asennus?

note: Type: text Description
en: Do you really want to abort the installation now?
fi: Haluatko varmasti keskeyttää asennuksen nyt?

note: Type: title Description
en: Partitioning was interrupted
fi: Osiointi keskeytettiin

note: Type: text Description
en: It was not possible to partition this disk automatically. You must select another partitioning method.
fi: Levyä ei voitu osioida automaattisesti. Sinun täytyy valita jokin muu osiointitapa.

note: Type: text Description
en: Skip
fi: Ohita

note: Type: title Description
en: Installation complete
fi: Asennus on valmis

note: Type: text Description
en: Quit
fi: Lopeta

note: Type: text Description
en: Reboot the computer
fi: Käynnistä tietokone uudelleen

note: Type: text Description
en: Make sure to remove the CD when restarting the computer, otherwise it will start back up using this live CD rather than the newly-installed system.
fi: Poista CD-levy asemasta kun käynnistät tietokoneen uudelleen, muuten tietokone käynnistyy uudelleen tältä esittely-CD:ltä eikä juuri asennettuun järjestelmään.

note: Type: title Description
en: Installing system
fi: Asennetaan järjestelmä

note: Type: text Description
en: Finding the distribution to copy...
fi: Etsitään kopioitavaa jakelua...

note: Type: text Description
en: Scanning files...
fi: Selataan tiedostoja...

note: Type: text Description
en: Copying files...
fi: Kopioidaan tiedostoja...

note: Type: text Description
en: Copying files (${TIME} remaining)...
fi: Kopioidaan tiedostoja (${TIME} jäljellä)...

note: Type: text Description
en: Copying installation logs...
fi: Kopioidaan asennuslokeja...

note: Type: text Description
en: Cleaning up...
fi: Tehdään jälkitoimenpiteitä...

note: Type: text Description
en: Running ${SCRIPT}...
fi: Suoritetaan ${SCRIPT}...

note: Type: text Description
en: Configuring system locales...
fi: Asetetaan järjestelmän maa-asetustoja...

note: Type: text Description
en: Configuring time zone...
fi: Asetetaan aikavyöhykettä...

note: Type: text Description
en: Creating user...
fi: Luodaan käyttäjää...

note: Type: text Description
en: Configuring hardware...
fi: Asetetaan laitteistoa...

note: Type: text Description
en: Configuring network...
fi: Tehdään verkkoasetukset...

note: Type: text Description
en: Setting computer name...
fi: Asetetaan tietokoneen nimeä...

note: Type: text Description
en: Configuring boot loader...
fi: Asetetaan alkulatausohjelmaa...

note: Type: text Description
en: Removing extra packages...
fi: Poistetaan ylimääräisiä paketteja...

note: Type: text Description
en: Checking for packages to remove...
fi: Etsitään poistettavia paketteja...

note: Type: text Description
en: Downloading packages (${TIME} remaining)...
fi: Ladataan paketteja (${TIME} jäljellä)...

note: Type: text Description
en: Downloading package lists (${TIME} remaining)...
fi: Ladataan pakettiluetteloita (${TIME} jäljellä)...

note: Type: text Description
en: Error installing ${PACKAGE}
fi: Virhe asennettaessa pakettia ${PACKAGE}

note: Type: text Description
en: Error removing ${PACKAGE}
fi: Virhe poistettaessa pakettia ${PACKAGE}

note: Type: title Description
en: Installing language packs
fi: Asennetaan kielipaketteja

note: Type: text Description
en: Downloading language packs (${TIME} remaining)...
fi: Ladataan kielipaketteja (${TIME} jäljellä)...
